شاخص‌های معرفتی جامعة منتظر:

شاخص‌های معرفتی جامعة منتظر:   1

بخش اول: شاخص‌های معرفتی مردم با امام.

بدون شک طبق وعدة الهی سر انجام صالحان وارث زمین می‌شوند و این وراثت صالحان نیاز به مقدماتی دارد و جامعه‌ای که انتظار این وراثت را می‌کشد باید مقدمه ساز باشد. این جامعة زمینه ساز باید دارای یک سری شاخص‌ها باشد تا به مرحله‌ای از بلوغ برسد که نسبت به حضرت و حکومت ایشان میل و رغبت نشان بدهد چرا که ظهور حضرت به صورت تصادفی اتفاق نمی‌افتد.

در این فصل به شاخص‌های معرفتی جامعة منتظر در دو بخش اشاره شده است که بخش اول آن در مورد شاخص‌های معرفتی مردم با امام در جامعة منتظر می‌باشد که در محورهای معرفت، انتظار، ولایت، محبت و اضطرار بیان شده است.

«معرفت»

یکی از شاخص‌های جامعه منتظر عبارت است از {معرفت} نسبت به امام زمان عجل الله تعالی فرجه. اگر احاد جامعة منتظر نسبت به امام زمان خود معرفت کافی داشته باشند در مسیر اطاعت الهی قرار می‌گیرند و جامعه‌ای که با معرفت نسبت به امام زمان خود الهی بشود از اطاعت طاغوت‌ها سر باز می‌زند و همواره خواهان برپایی حکومت عدل مهدوی است.

نقل شده است که روزی امام حسین علیه السلام برای اصحاب خود صحبت می‌کردند که در بخشی از بیاناتشان این طور فرمودند:

«یا ایها الناس ان الله ما خلق العباد الا لیعرفو. فاذا عرفوه عبدوه فاذا عبدوه استغنوا بعبادته عن عبادة من سوا. فقال له رجل بابی انت و امی یا بن رسول الله ما معرفة الله قال معرفة اهل کل أمام امامهم الذی یجب علیه طاعته[1].

اگر مردم عصر غیبت امام زمان خود را بشناسند وبه گوناگونی فضائل وکمالات حجت خدا معرفت پیدا کنند و بدانند که امام عصر، ولی خداست و انسانی است کامل و واجب الاطاعه می‌باشد مسلماً مجذوب حضرتش خواهند شد چون از یک طرف انسان فطرتاً به دنبال حقیقت و کمال و فضائل اخلافی است و از طرفی دیگر وقتی جامعه به این سطح از معرفت است پیدا کرد جاذبة وجودی حضرت که منبأ فضائل اخلاقی می‌باشد جامعه را به سمت خود جذب خواهد کرد و در این صورت است که مردم نقش اجتماعی خود را طوری بازی می‌کنند که در راستای اطاعت از امام قرار می‌گیرند و اگر معرفت نسبت به امام در این سطح حاصل نشود اطاعت از امام نیز حاصل نمی‌شود و لذا جامعه دچار مرگ جاهلی می‌گردد چرا که جامعه در مسیر ظلالت و جهالت و گمراهی قرار می‌گیرد و از تحرک و پویایی و در مسیر الهی قرار گرفتن بازی استید و شاید به همین دلیل باشد که از طرف ائمة معصومین علیهم السلام سفارش شده است که امام زمان خودمان را بشناسیم و از خداوند بخواهیم که الحهم عرقنی حجتک فانک ان لم تعرفتی حجتک ظللت عن دینی[2].

لذا معرفت که یکی از شاخص‌های مهم جامعة منتظر می‌باشد باید به نحوی وسیع و در سطح بالایی از جامعه جلوه گری نماید و مسلماً مراد از معرفت و شناخت امام عصر، شناختی سطحی و شناسنامه‌ای نیست چرا که اگر ما نگاهی به تاریخ ائمة معصومین بیاندازیم خواهیم فهمید که جامعة انسانی در آن دوران چون نسبت به وجود حضرات معصومین شناخت و معرفت پایینی داشتند لذا در مقابل آن بزرگواران موضع گیری می‌کردند و معرفتشان چون تاثیر گذار نبود حتی افرادی که دم از ولایت و محبت آنها می‌زدند در عین حالی که اعتقاد به آنها داشتند، انتقاد نیز داشتند.

ادامه دارد


[1]. بحار الانوار ج 5 و 312.

[2].

/ 0 نظر / 20 بازدید